Orientační nabídka


International


Vyhledávání

 

Logo města Třebíče Třebíč (odkaz na titulní stránku) 

Třebíč - Oficiální web


Cesta: Titulní stránka > O Třebíči > Webkamery > Legenda

 

Legenda

 

15 záběrů webové kamery s interaktivními náhledy a popisky

Jsou zobrazovány postupně automaticky dle vyznačeného pořadí

Pravoslavný chrám
Pravoslavný chrám

Pravoslavný chrám sv.Václava a sv. Ludmily byl postaven v letech 1939 - 1940 v novobyzantském slohu. Kněz, malíř a projektant v jedné osobě - V. Kolomacký je autorem ikon i nástěnných maleb. Báň kostela je pokryta zlatou fólií. Stavba je památkově chráněna.

ZŠ Masarykovo nám.
ZŠ T. G. Masaryka

Škola byla postavena stavitelem J. Kosíkem v roce 1921 a jméno po prvém československém prezidentovi Tomáši G. Masarykovi nese od r. 1925. Na fasádě jsou reliéfy tří velikánů našich dějin - Mistra Jana Husa, Jana Amose Komenského a Františka Palackého spolu se jejich známými výroky.

Karlovo nám. 1
Karlovo náměstí

Karlovo náměstí patří k největším v České republice. Jeho rozloha svědčí o snaze kláštera vyrovnat se královským městům. Prvá písemná zmínka pochází z roku 1277, kdy lokátor Heřman velkoryse vytýčil prostor budoucího náměstí mezi tehdejšími osadami Stařečkou, Horkou a Jejkovem.

U zlatého lva
U zlatého lva (Karlovo náměstí 7)

Renesanční dům na gotických základech z roku 1468. Průčelí z roku 1802 je volně členěno barokními a klasicistními prvky.Nad vstupním portálem se nachází městský znak a letopočet 1717.Při radikální přestavbě z roku 1968 - 69zbořena původní renesanční klenba. Objekt je památkově chráněn.

Dům se znakem
Dům se znakem (Karlovo náměstí 17/12)

Památkově chráněný objekt s asymetricky umístěným znakem. Hladkou fasádu zdobí reliéf madony z 18. století.

Černý dům
Černý dům (Karlovo náměstí 16)

Černý, nebo Rablův dům nechal vystavět počátkem 17. století významný třebíčský měšťan, mydlář a rychtář Jan Rabl. Fasáda je zdobena sgrafitovými motivy, představujícími alegorie ctností (Víra, Milosrdenství, Naděje, Spravedlnost, Moudrost, Sláva), lovecké výjevy a římské císaře.

Sousoší Cyrila a Metoděje
Sousoší Cyrila a Metoděje

Sousoší sv. Cyrila a Metoděje bylo na Karlově náměstí slavnostně odhaleno 16. srpna 1885 u příležitosti 1000. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu v roce 883 a smrti Metodějově v roce 885. Autorem původního návrhu byl J.V. Myslbek, vlastní sousoší však dle návrhu L. Šimka vytvořil B. Seeling.

U Hradeb
U Hradeb (Karlovo náměstí 19)

Památkově chráněný dům z roku 1619. Asymetrický portál je půlkruhově zaklenutý. Na fasádě je bohatá sgrafitová výzdoba sestávající z typických renesančních psaníček, která byla odkryta v roce 1969.

Dům Karlovo náměstí 22
Dům Karlovo náměstí 22

Původní gotický dům byl přestavěn počátkem 20. století. Jediný dům se štítem orientovaným do náměstí připomíná původní způsob zastřešení domů na náměstí, který byl radikálně změněn po velkém požáru v r. 1822.

Masarykova vyhlídka
Masarykova vyhlídka

Masarykova vyhlídka na Hrádku byla postavena v roce 1930 (stavitel Jaroslav Herzán) k 80. výročí narození T.G. Masaryka. Kruhový bronzový medailon TGM byl v době nacistické okupace uschován, po osvobození znovu instalován, ale v době totality byl znovu odstraněn a v 50. letech se definitivně ztratil.V roce 2012 byl bronzový medailon TGM zpět umístěn na vyhlídku.

Subakova továrna
Subakova továrna

Budovy bývalé Subakovy koželužny vznikaly postupně v 18. a 19. století a sloužily jako manufaktura pro činění kůží, což bylo jedno z typických zaměstnání třebíčských Židů.Později byla budova využívána k výrobě nábytku a v polovině 90. let byl objekt přestavěn na 29 malometrážních bytů pro mladá manželství.

Židovská čtvrť
Židovská čtvrť

Židovská čtvrť v Třebíči byla 3. července 2003 zapsána do prestižního seznamu UNESCO jako vynikající doklad hmotné židovské kultury. Jedná se o prvou zapsanou židovskou památku mimo území Izraele.

Ulice 9.května
Ulice 9. května

Komunikace oddělující židovskou čtvrť od areálu bývalého benediktýnského kláštera je vybudována v místě významné středověké obchodní stezky spojující sever a jih Evropy. V prostoru dnešního mostu na Žerotínově náměstí byl původně brod přes řeku Jihlavu.

Bazilika sv. Prokopa
Bazilika sv. Prokopa

Bazilika sv. Prokopa z poloviny 13. století je vynikajícím dokladem ranně křesťanského stavitelství a byla spolu s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem zapsána v roce 2003 do seznamu UNESCO.

Větrný mlýn
Větrný mlýn

Dominantu jihozápadní části města Třebíče odjakživa tvoří zděný větrný mlýn takzvaného holandského typu, objevující se ve většině pověstných betlémů. Několikapodlažní budova mlýna, zvaného větrník se nachází blízko železniční trati Jihlava - Brno, na tzv. Kanciborku v ulici U větrníku, nedaleko centra a státní silnice I/23.

 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > O Třebíči > Webkamery > Legenda

Kontakt

Město Třebíč
Karlovo nám. 104/55
Vnitřní Město
674 01 Třebíč 1
Telefon: 568 896 111
E-mail: epodatelna@trebic.cz
Úřední hodiny:
Pondělí: 8:00 - 17:00
Úterý: 8:00 - 14:00
Středa: 8:00 - 17:00
Čtvrtek: 8:00 - 14:00
Pátek: 8:00 - 13:00

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

2017 © Třebíč všechna práva vyhrazena

web & design , redakční systém